Mobil Yağ Rejenerasyon Tesisi

Mobil Yağ Rejenerasyon Tesisi aktif olarak sahada, enerji altında veya enerjisiz durumda transformatör yağını tamamen yenilemeye (rejenerasyon) göre tasarlanmıştır. Sistem; gazdan arındırma, kurutma ve filtrasyon gibi fonksiyonları da yerine getirmekle birlikte asıl görevi asit, tortu ve yağ içinde çözünen atık maddelerin sistemden uzaklaştırılmasıdır. Yenilenen yağ, böylece gelişmiş bir oksidasyon stabilitesine, ilk kez kullanıldığı açık bir renge ve gazdan arındırılmış bir yağ özelliğine sahip olmaktadır.

Real Grup Enerji tarafından geliştirilmiştir. Çalışması sonucunda çevreye zararı hiçbir atık üretmez çevre dostudur, ekolojiktir. Bilgisayar kontrollü yazılım sayesinde, enerji kesintisi olmaksızın transformatördeki yağın rejenerasyonunu (yenilenme) sürekli kılar.

Bu tesisin geliştirmesindeki ana felsefe; enerjili trafolara ait eski yağların, çalışır durumdayken ekonomik bir şekilde gençleştirilmesidir. Enerjili veya enerjisiz trafolarda yapılan bu uygulamanın içeriği oldukça basittir.

Kirli yağ trafonun alt kısmından rejenerasyon tesisine alınır. Isıtıcılar üzerinden geçirilen yağ öncelikle içindeki kaba alınarak, kirlilikten arındırılmak üzere 30 mikronluk bir filtreden geçirilir. Buradan çıkan bozulmuş trafo yağı Rejenerasyon işlemi süresince "Fuller's Earth" adındaki emici kil bloklar üzerinden akıtılır. Bu blokların özelliği, yağın zamanla kaybetmiş olduğu yapısal özellikleri (asitlik, güç faktörü, iç yüzey gerilimi ve oksidasyon stabilitesi ilk durumdaki değerlere döndürmesidir.

Kil bloklar üzerinden akıtılan yağ, 0,5 mikronluk ikinci bir filtreden geçirildikten sonra vakum kazanına alınır. Bu kazan içerisinde bilinen tasfiye işlemleri (nemden ve gazdan arındırma) uygulanan yağ, bir pompa vasıtasıyla trafo tankına geri gönderilir.

Sistem kapalı çevrim çalıştığı için trafo yağının seviyesinde bir değişiklik meydana gelmez Trafo giriş ve çıkışına bağlanan vanalarda güvenlik maksatlı hava atıcı sistemler mevcuttur. Yenilenen yoğ, trafoya tank üzerinden gönderildiği için bu işlem esnasında Bucholz rölesinde istenmeyen bir açma meydana gelmez.